Skip To Content

Staff

2016 - 2017

Principal: Angela Condon

Vice Principal: Tricia Alderson

Secretary: Teresa Stefanek

Division 1: Bruno Tessier - am (Intensive Core French 6)

Division 1: Robert Graham - pm (Intensive Core French 6)

La Pratique des phrases de la classe

Division 2: Gina Sherwood

Division 3: Rachel Davies

Division 4: Alison Sward

Division 5: Stephanie Dyer

Division 6 : Linda McStay

Division 7: Sigrid LaForest

Division 8: Colleen Taylor

Division 9: Shelly McConachie- Thurs/Fri, alt. Wed.

Division 9: Tanya Smith- Mon/Tues, alt. Wed.

Divison 10: Jenny Seidler

Division 11: Nancy Werner

Division 12: Lindsay Veenstra

Division 13: Sonja Hallam

Teacher Librarian: Megan Ross

Learning Assistance: Tricia Alderson

Inclusive Support Program: Megan Heriot

Music: Katherine Holman

ESD: Ashley Collins

ELL: Bonnie Law

Youth Care Worker: Kim Gray

Aboriginal Liaison Worker: Holly Gallant

Educational Assistants: Kim Albert, Jayne Boekhoff, Lisa Commeault, Barb Cummings, Sheena Faulkner, Sherry Freeman, Susan Johnson, Laura Kernested, Sarah Plawutski, Angela Volpe

Building Service Workers: Donna Shepherd and Steven Froese

Supervision Assistants: Debbie Black, Barb Hincks, Sharon Hodson, Shari Instance, Jodi Phillips, Tracey Walker

School Cash

Contact Info

Windebank Elementary
33570 - 11th Avenue
Mission, B.C., Canada
V2V 6Z2

P: 604 826 2213
F: 604 826 7381

 

http://windebank.mpsd.ca

_________________________

Ms. Condon (Principal)

Mrs. Alderson (Vice-Principal)

__________________________

School Day

8:30-2:23

Warning Bell: 8:25           

Class time: 8:30-10:00

Recess: 10:00-10:15

Class time: 10:15-11:45

Lunch: 11:45-12:00 (eat)

Lunch: 12:00-12:25 (play)

Class time: 12:30-2:23

Dismissal: 2:23

__________________________

2016/17 MPSD District Calendar

_________________________

Upcoming Dates

May

19- No School (Non Instructional Day)

22- Victoria Day

29- Div. 4 & 5 Swimming (am)

31 - Div 3, 8 & 9 Swimming (am)

June

1 - Div 12 & 13 Field Trip (all day)

2 - Welcome to Kindergarten (2017 students) 12:45-2:15pm

5- Div. 4 & 5 Swimming (am)

6 - Div 4 & 5 Field Trip (all day)

8 - Div 1, 2 & 3 Field Trip (all day)

9 - Div 10 & 11 Field Trip (all day)

12- Div. 4 & 5 Swimming (am)

19- Div. 4 & 5 Swimming (am)

19- Science World presentation (pm)

20 - Div 6, 7, 8 & 9 Field Trip (all day)

26- Div. 4 & 5 Swimming (am)

29- Last day of school